Tradicija gyva: „Literatūrinės Jurginės“

Jurginės – lietuviška pavasario žalumos šventė, diena, kai žemės judinti nepridera, gyvuliams leidžiama pailsėti. Sako, jei kas to papročio nesilaiko, tam gyvuliai nuo ligų išgaiš arba žvėrys juos išpjaus. Per Jurgines, kaip ir per kitas agrarines šventes, kaimynai lankydavo vieni kitus, linkėdami gausaus derliaus, žemdirbiams sveikatos.

Šiuos papročius, tik jau savaip, puoselėja ir Paįstrio kultūros centras kartu su Paįstrio biblioteka. Po Paįstrio Švč. M. Marijos Globos bažnyčioje vykusių šv. Jurgio atlaidų kultūros įstaigos vietos ir aplinkinių kaimų gyventojus pakvietė į kaimynystėje esančius Paliukus. Ten, Juozo Zikaro memorialiniame muziejuje, vyko „Literatūrinės Jurginės“: eilių ir prozos skaitymai su nuotaikinga muzikine programa.

Lietuvių liaudies dainomis renginį pradėjo Kupiškio kultūros centro Šimonių padalinio folkloro ansamblis „Jara“ (vad. Virginija Skupienė). Išdaliję dainų žodžius į savą pasirodymą jie įtraukė ir patogiai pavasario saulės atokaitoje įsitaisiusius žiūrovus, tad melodijos ne tik džiugino, bet ir skatino būti koncerto dalimi. Savas eiles ir prozos kūrinius susirinkusiems skaitė visuomenininkė, rašytoja Ona Striškienė, kraštotyrininkas Bronislovas Mažylis, kraštietis Stasys Garnys, rašytoja Roberta Grumadienė. Ji renginio organizatoriams ir tradiciją globojančiai Paįstrio bibliotekai įteikė naujausią savo trimis kalbomis parengtą knygą. Skaitovų tekstai susipynė su Paįstrio kultūros centro jaunųjų šokėjų (vad. Nijolė Vidžiūtė) atliekamais liaudiškais šokiais, o skambiomis melodijomis renginį apibendrino Pasvalio kultūros centro Saločių skyriaus kapela „Ont Mūšos“ (vad. Antanas Laurišonis). Skambant jų atliekamų dainų popuri, valsams ir polkoms susirinkusieji buvo vaišinami tradicine ant laužo kepta, spirgučiais ir svogūno laiškais gardinta Jurginių kiaušiniene.

„Literatūrinės Jurginės“ – jau daugiau nei du dešimtmečius gyvuojanti šventė, suteikianti galimybę ne tik kaimynines vietoves aplankyti, bendraminčius sutikti, muzikiniais kūriniais pasidžiaugti ir pavasarį pasitikti, bet ir gimtąjį lietuvišką žodį puoselėti. Renginys skatina vietos žmones rašyti ir šimtamečių medžių paunksnėje savo kūrybą pristatyti klausytojams.

Paįstrio kultūros centro Daukniūnų padalinio vadovė Arneta Matuzevičiūtė