Orkestrinės muzikos puoselėjimui – leidinys „Juozapo Gudavičiaus kūrinių natos“
Gyventi ir mokytojauti į Paįstrio kraštą kompozitorius, vargonininkas, dirigentas, kapelmeisteris Juozapas Gudavičius atvyko jau sukaupęs nemenką gyvenimo bei kūrybinę patirtį. Vienas svarbiausių jo kūrinių – muzika dainai „Kur giria žaliuoja“. Šiais metais šis kūrinys tapo ir šimtmetį minėjusios Dainų šventės leitmotyvu, paskatinusiu geriau pažintį pirmąjį Lietuvos kariuomenės kapelmeisterį, dirigentą, kompozitorių, vargonininką. Jo kūrybinių darbų archyve – 72 dainos, 51 giesmė, 3 mišios, 46 kūriniai pučiamųjų orkestrui ir 6 kūriniai fortepijonui, tačiau tik nedidelė jų dalis skamba atliekamos orkestrų ar muzikantų.
Šiemet Panevėžio rajono Paįstrio kultūros centras ėmėsi vykdyti projektą „Juozo Gudavičiaus kūrybos reikšmė visuomenės istorinei atminčiai ir tapatybei“. Glaudžiai bendradarbiaujant su Lietuvos muzikos akademijos profesoriumi prof. Kaziu Daugėla parengta nuostabi kultūrinė, istorinė dovana visuoemnei – leidinys „Juozapo Gudavičiaus kūrinių natos“.
„Parengtas, sumaketuotas, atspausdintas ir šventiniame koncerte pristatytas unikalus leidinys, liejantis pamatus dabartinių bei ateities muzikantų repertuaro įvairiapusiškumui, puoselėjantis iškilios Panevėžio rajoną ir Lietuvą garsinusios asmenybės atminimą, aktualizujantis istoirnį ir kūrybinį palikimą“, – sako projekto idėjos autorė, Paįstrio kultūros centro direktorė Daiva Kiršgalvienė.
Anot jos, šio projekto veiklomis buvo aktyvinama meno mėgėjų veikla, ugdomas orkestrų atlikėjų meistriškumas, gaivinamos muzikavimo tradicijos, propaguojama lietuvių kompozitorių ir mėgėjų kūryba. Leidinys „Juozapo Gudavičiaus kūrinių natos“ sukūrė erdvę stiprinti orkestrinės muzikos populiarumą, skatinti muzikų bendradarbiavimą.
„Kol kas atspausdinta šimtas knygos kopijų. Jas tikslingai įteikėme Panevėžio rajono orkestrų vadovams, su jais bendradarbiaujantiems muzikams, orkestrantams. Tikimės, kad J. Gudavičiaus parašyti kūriniai vis dažniau skambės atlikėjų repertuaruose, – atvirauja D. Kiršgalvienė. – Labiausiai džiaugiamės ir didžiuojamės knygoje nugulusiais kūriniais „Kur bėga Šešupė“ ir „Pirmyn“. Jas aranžavo kompozitorius prof. K.Daugėla, įdėjęs daug laiko ir pastangų sudarant leidinį.“
Vasaros viduryje, pasitinkant dar spaustuve ir dažais kvepiančią knygą „Juozapo Gudavičiaus kūrinių natos“, Paįstrio lauko scenoje surengtas šventinis Panevėžio pučiamųjų instrumentų orkestro „Garsas“ koncertas. Jame skambėjo ir gerai pažįstami, ir šiuolaikinei visuomenei negirdėti J.Gudavičiaus kūriniai. Pakiliai nusiteikusiam orkestrui dirigavo ir pats profesorius K. Daugėla, ir Paįstrio kultūros centro vaikų varinių pučiamųjų instrumentų orkestro „Dūdorėliai“ vadovas Andrius Gudas.
„Bendram tikslui susitelkė patyrę muzikai, meno mėgėjai, istoriją ir kultūrą puoselėjantys visuomenininkai, Paįstrio kultūros centro darbuotojai ir savanoriai. Tai svarus ir apčiuopiamas palikimas ateities kartoms bei dabartinės visuomenės supažindinimas su Lietuvos muzikos istorinėmis ištakomis“, – sako D. Kiršgalvienė.
Leidinio „Juozapo Gudavičiaus kūrinių natos“ pristatyme ir šventiniame koncerte buvo laukiamas kiekvienas. Dalis koncerto buvo suskaitmeninta, tad ir dabar jį galima išvysti Paįstrio kultūros centro „YouTube“ paskyroje. Pavartyti naująjį leidinį „Juozapo Gudavičiaus kūrinių natos“ galima užsukus į Paįstrio biblioteką.
Projektą „Juozo Gudavičiaus kūrybos reikšmė visuomenės istorinei atminčiai ir tapatybei“ finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Panevėžio rajono savivaldybė.
Paįstrio kultūros centro Daukniūnų padalinio vadovė Arneta Matuzevičiūtė
Nuotraukų autorius Gintaras Lukoševičius