Neformaliojo vaikų švietimo veikla 2022 m. vasario – balandžio mėnesiais Paįstrio kultūros centre

Daugybė mokslinių tyrimų patvirtina, kad meninis lavinimas – kur kas daugiau nei erudicija ar žinių bagažas. Tai ugdo charakterį, valią, loginį mąstymą, gerina bendravimo įgūdžius, didina intelektą, kūrybiškumą, empatiją ir lemia daugybę kitų labai svarbių dalykų. Išsamiais tyrimais įrodyta, kad tiek asmeninėje, tiek profesinėje veikloje daugiau pasiekia ne sausi teoriniai žinių kaupėjai, o žinių kūrėjai, žmonės, gebantys kūrybiškai panaudoti ir išplėtoti įgytas žinias.

Kūrybiškos asmenybės ugdymui didelę įtaką daro ir neformalaus švietimo veiklos.

Nuo 2022 m. vasario 1 d. kultūros centras vykdo 4 akredituotas vaikų ir jaunimo neformaliojo švietimo muzikos, teatro, šokio programas. Akredituotos programos: Šokio studija „Jaunojo šokėjo mokyklėlė“, Orkestro studija „Pūsk į dūdą‘‘, Teatro meno studija „Skruzdėlė‘‘, „Saviraiškos būrelis“ Paįstrio kultūros centro Bernatonių padalinyje.

Paįstrio kultūros centro neformaliojo švietimo programose dalyvauja 49 Panevėžio rajono vaikai. Su vaikais dirba kompetentingi, aukštos kvalifikacijos vadovai, skatinantys ugdytinius mokytis, užsiimti kūrybine ir menine veikla, dalyvauti pasirodymuose, šventėse, festivaliuose.

Aptariant, kaip sekėsi pasiekti ugdymo programos tikslus ir dirbti su ugdytiniais 2022 m. vasario –balandžio mėnesiais „Jaunojo šokėjo mokyklėlės“ vadovė Nijolė Vidžiūtė pasakojo, kad dalyviai užsiėmimų metu lavino kūno koordinaciją, lankstumą, ritmiką. Mokėsi ne tik lietuvių liaudies šokių žingsnius ir judesius, bet ir įvairių ritminių šokių judesius. Kovo 11-osios koncertui išmoko lietuvių folklorinių šokių siuitą ir šokį „Jurginėlis“. Užsiėmimų metu ugdytiniai noriai mokėsi folklorinių šokių, rengėsi varžytuvėms. O balandžio 7 dieną skubėjo į Liūdynės kultūros centro Velžio padalinio salę, kur vyko Lietuvos mokinių folklorinių šokių varžytuvių „Patrepsynė“ Panevėžio rajono atrankos turas. „Patrepsynės“ varžytuvių dalyviai Ugnė Urbonavičiūtė ir Ainius Krikščiūnas sėkmingai pasirodė ir vertinimo komisijos buvo pakviesti dalyvauti respublikinės moksleivių folklorinių šokių varžytuvėse „Patrepsynė 2022“ Šiauliuose. „Jaunojo šokėjo mokyklėlės“ šokėjai pradėjo mokytis šokių festivalio „Šokim, trypkim, linksmi būkim“, vyksiančio gegužės mėnesį Kelmėje, šokius.

NVŠ orkestro studijos „Pūsk į dūdą“ jaunieji muzikantai intensyviai mokėsi ir ruošė naują koncertinę programą. 2022 m. vasario 16 dieną parengė virtualų sveikinimą Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga. Vasario 22 dieną orkestras koncertavo Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijoje. Kovo 3 dieną orkestro studijos nariai apsilankė Panevėžio muzikiniame teatre. Vaikai buvo supažindinti su muzikinio teatro užkulisiais. Klausėsi profesionalios programos „Fanfare-Français“ atliktos Valstybinio pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“. O Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos šventiniuose koncertuose grojo Paįstryje ir Bernatoniuose.

Sėkmė jaunuosius muzikantus ir jų vadovą Andrių Gudą lydėjo XXII Lietuvos pučiamųjų instrumentų čempionate, kuris vyko 2022 m. balandžio 2 dieną Palangoje. Iš konkurso ugdytiniai grįžo su antros vietos diplomu A kategorijoje. Konkurso metu įvyko muzikinė premjera. Kompozitorius ir geras orkestro draugas Mikas Karosas sukūrė nuostabų kūrinį solo kornetui „Pasivaikščiojimas miško takeliu“. Kūrinį atliko solistė Austėja Aleknaite.

Paįstrio kultūros centro Bernatonių padalinio NVŠ „Saviraiškos būrelio“ vaikai užsiėmimų metu tobulino italų kalbą per žaidimus ir mįsles. Ugdytiniai minėjo valstybines šventes, kūrė šventės scenarijų, rinko tinkamus eilėraščius šioms šventėms, gamino dekoracijas. 2022 m. vasario 17 d. vyko į „Garso“ kino centrą. Po filmo peržiūros, pamatytus personažus bei daiktus įsidėmėjo ir išmoko jų pavadinimus itališkai. Kitų užsiėmimų metu vadovė Giedrė Rameikienė ugdytinius mokė lietuvių liaudies šokio istorijos, judesių ir naujų lietuvių liaudies žaidimų. Vyko puikios treniruotės vaizduotei, mąstymui, kūrybiškumui. Į mokymosi procesą įsitraukė ir šeimos nariai. Buvo vykdyta refleksija, atliktų užduočių peržiūra, vertinimas.

Teatro meno studijos „Skruzdėlė“ ugdytiniai yra 4–9 klasių mokiniai. Trečdalis grupės vaikų užsiėmimus lanko pirmi metai. Todėl jiems viskas nauja – kūrybinės užduotys, scenos kalbos pratimai, etiudai, spektaklio kūrimas. Vaikai teatro meno užsiėmimuose dalyvavo noriai, repetavo ir 2022 m. kovo 23 – 25 dienomis žiūrovams pristatė premjerą pagal Brendan Murray „Ar aukštai dangus“. Kovo 31 d. Vilniaus Žirmūnų gimnazijoje įvyko respublikinis mokyklinių teatrų festivalis ,,TeatraZonas“. Šiame renginyje dalyvavo ir Paįstrio kultūros centro ugdytiniai. Festivalio tema – vertybės. Po pasirodymų vyko profesionalių aktorių, teatro pedagogų spektaklių aptarimai. Tiesioginis virtualus tiltas su Ukraina – ukrainiečių režisierių žodžiai, kurie nepaliko nei vieno abejingo. Balandžio 11 d. pantomimos teatro paslapčių mokė Dovilė Klementjeva, Panevėžio teatro ,,Menas“ aktorė. Vaikams tai buvo neįkainojama patirtis ir geros emocijos. Refleksijoje po užsiėmimo vaikai džiaugsmingai dalijosi įspūdžiais. Jie degė noru dar ne kartą susitikti su Dovile ir kuo daugiau sužinoti pantomimos teatro paslapčių.

Vaikai, dalyvaudami Paįstrio kultūros centro NVŠ ugdymo veiklose konsultuojami individualiai, mokomi savarankiškumo. Kompetentingiems, aukštos kvalifikacijos vadovams sekasi bendrauti su ugdytiniais, jų tėvais. Vyksta sklandus bendradarbiavimas su kitomis kultūros įstaigomis, pagal kultūrinių mainų programą. Programų dalyviai užsiėmimų metu yra skatinami pagiriamuoju žodžiu, palaikymu, dalyviai apdovanojami padėkos raštais, dovanėlėmis. Lėšos panaudojamos vaikų pavėžėjimui į namus, edukacijoms, kostiumams ir instrumentams įsigyti.

Informaciją parengė Paįstrio kultūros centro direktorė Daiva Kiršgalvienė.

Nuotraukų autoriai Arvydas Gudas, Gintaras Lukoševičius, Nijolė Vidžiūtė.