Tradicinis sūrių paradas Bernatoniuose

Jau 18-ą kartą ant plataus Bernatonių gyvenvietės stalo rugsėjo vyduryje rikiavosi sūriai. Rugsėjo 14 dieną čia vyko traicinė „Sūrio šventė“, kurios esminis akcentas – paradas – šiemet didžiavosi net 60-čia eksponatų.

„Bernatonių gaspadinių sumanymas neišpasakytas: morkų, obuolių, moliūgų ir net burokėlių sūriai. Ką jau bekalbėti apie įprastinius – karvės ir ožkos pieno, pagardintus spanguolėmis, žolelėmis“, – pastebi Paįstrio kultūros centro Bernetonių padalinio vadovė kultūrinei veiklai Rėda Ona Manikienė.

Bernatonių žemės ūkio bendrovės darbuotojos Vilma Katinienė, Rita Mockevičienė ir Marytė Kaminskienė pastebi, kad gyvenvietė savaitę iki renginio tik sūriais ir domisi.

„Tenka girdėti, kaip moterys žemės ūkio bendrovėje aptarinėja ką gamins, iš ko sūrį spaus, kaip puoš ar pagardins. Ir ne tik sūrių receptais dalinasi, bet ir namuose darytų užtepėlių, kitokių pagardų“, – pasakoja Rita.

Sūriui pagaminti reikia dviejų dienų, o  idėją sugalvoti, kaip papuošti – trunka ilgiau.

„Anksčiau ir Bernatonių ŽŪB kelis sūrius šventei padovanodavo, ne tik pieno parūpindavo bet ir galutiniu produktu nustebindavo. Šiais metais loterijai paruoštas vienas, bet labai didelis, saldaus pieno sūris“, – atvirauja Vilma.

Iki prasidedant paradui trys moterys jau stoviniavo palapinėje ir nekantriausius sūrio megėjus vaišino įvairiais skanėstais.

„Labiausiai žmonės gyrė sūrį su moliūgais, su kmynais, su želė gabaliukais. O šiaip visi noriai ragauja varškės, paprastus baltus sūrius. Daug išvaišinome. Kai kas ir šventės pabaigos nesulaukęs namų link iškeliauja, tai kaip sūrio neparagavus paleisi“, – šypsosi Marytė, ne tik sūrių prigaminusi bet namuose gamintų užtepėlių paraguati raginusi.

Visi parade dalyvavę sūriai keliavo į loteriją, kurioje nebuvo nei vieno pralaimėjusio. Įsigijęs bilietą žmogus galėjo džiaugtis Bernatonių šeimininkių gaminiu ar bent simboliniu paguodos prizą.

„Anksčiau darydavome aukcioną, bet tai trukdavo labai ilgai. Ne kiekvienas į šventę „konkurencingas“ sumas pinigų atsineša. Nusprendėme surengti loteriją. Išpardavėme visus 170  bilietų“, – pasakoja renginio organizatorė R.O.Manikienė.

Bernatonių šeimininkės bei įmonių atstovai šiais metais paradui parūpino beveik 100 įvairių sūrių.

Visą dieną vykusiame renginyje buvo gausu muzikos, spektaklių, šokių ir žaidimų vaikams. Renginį pradėjo Panevėžio lėlių vežimo teatro spektaklis, vėliau kilo muilo burbulai ir vyko piešimas ant veidukų. Mažiausieji buvo nudžiuginti ledais. Panevėžio rajono meno mėgėjų kolektyvai iš Miežiškių, Trakiškio, Berčiūnų, Raguvos, Geležių bei Bernatonių linksmino vyresnius. Šventę papuošė „Vario audros“ pučiamųjų instrumentų orkestrai iš Šilagalio ir Paįstrio kultūros centrų atlikę bendrą koncertinę programą.

Šventės kulminacija tapo estrados atlikėjo Vitalijaus Pauliuko koncertas. O vakaro laisvalaikį įprasmino filmas po atviru dangumi.

„Už galimybę jau 18-ą kartą suorganizuoti krašto žmones vienijantį renginį dėkojame visiems: Paįstrio kultūros centrui ir padaliniams, jų darbuotojams, Bernatonių ŽŪB, vietos bendruomenei, LR Žemės ūkio ministerijai ir visiems geros valios žmonėms“, – dėkojo tradicinės šventės organizatoriai.

Paįstrio kultūros centro Bernatonių padalinio vadovė Rėda Ona Manikienė