Juozo Zikaro memorialinis muziejus Paliukuose mini Tarptautinę muziejų dieną

Tarptautinė muziejų diena nuo 1978 m. minima 150 šalių. Tai buvo nuspręsta 1977 m. Maskvoje vykusioje 11-ojoje Tarptautinės muziejų tarybos konferencijoje. Įvairių šalių muziejuose rengiamos atvirų durų dienos, konferencijos, muziejų naktys. Pasak buvusios kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonson, muziejai saugo tikrus mūsų istorijos ir kultūros lobynus, svarbu šiuos lobynus atverti ir parodyti visai plačiajai visuomenei.
Šiemet gegužės 18 dieną jau 42-ą kartą minėsime Tarptautinę muziejų dieną. Ši data svarbi ir Paįstrio krašto žmonėms, nes už trijų kilometrų nuo Paįstrio esančiame Paliukų kaime yra įkurtas Paįstrio kultūros centrui priklausantis žymaus lietuvių menininko, skulptoriaus Juozo Zikaro memorialinis muziejus. Čia vykdoma ir puoselėjama kultūrinė veikla, saugomas žymaus skulptoriaus atminimas. Juozo Zikaro vardą labiausiai siejame su „Laisvės“ skulptūra Kaune, o skulptorių minime ne tik kaip menininką realistą, bet ir kaip nenuilstantį Lietuvos patriotą.
Apsilankę sutvarkytame gimtinės namelyje Paliukų kaime išgirsite pasakojimą apie menininko gyvenimą ir kūrybą, apie vaikystės ir jaunystės metus, kuriuos praleido Paįstrio apylinkėse ir Panevėžyje. Namelio vidaus erdvėse eksponuojama fotografijų, kuriose užfiksuoti žymiausi menininko darbai, paroda. Kita ekspozicijos dalis skirta atskiriems skulptoriaus gyvenimo laikotarpiams įamžinti.
Nors Lietuvoje karantinas ir sustabdė muziejų ir kultūros įstaigų lankymą, gyvenimas ir darbai Juozo Zikaro memorialiniame muziejuje vyko. Sutvarkyta aplinka, kuriai reikia nuolatinės priežiūros, atlikti smulkūs remonto darbai, pasirūpinta nuotraukų ekspozicijos atnaujinimu.
Papildoma informacija lankytojams. Muziejaus lankymo sąlygos karantino metu ir saugumo reikalavimai: lankytojai privalo dėvėti apsaugines kaukes, prie įėjimo dezinfekuoti rankas, laikytis socialinės distancijos (2 m), nesilankyti muziejuje pajutus ligos simptomus. Primename, kad vyresniems kaip 60 metų ir sergantiems lėtinėmis ligomis vis dar rekomenduojama likti saugiai namuose. Patekimas į muziejų gali būti ribojamas, jeigu lankytojų bus daugiau nei 1 žmogus 10 m².
Informaciją parengė muziejininkas Virginijus Kiršgalvis