Paparčio žiedo paieškos truko visą savaitgalį

Paįstrio kultūros centro padaliniai šią vasarą Jonines, arba kitaip žinomas kaip Rasas, pasišovė švęsti net kelias dienas. Birželio 21 dieną renginių banga kilo Daukniūnų padalinyje ir nusiritusi per Adomavos-Pragarėlės bendruomenę nuslūgo Piniavoje.

Su žirnių košės dubenėliu

Daukniūnuose Joninės viena laukiamiausių švenčių. Jai čia suskanta ruoštis ne tik kultūros centro darbuotojos bet ir bendruomenės nariai, entuziastai. Kas savaitę prieš žolę aikštėje nupjauna, kas sceną paremontuoja, kas stalus ir suolus plievele nutiesia, kad tik sėdėti būtų patogau, tvarkingiau.

„Dauguma žmonių Daukniūnuose jau neprašomi pagalbos ranką tiesia. Prieš renginiui prasidedant jau žinome į ką kreiptis pagalbos dėl vainikų pynimo, kas laužą sukrauti padės, kas su žirnių košės virimu galėtų pagelbėti… O be jos Joninės Daukniūnuose neįsivaizduojamos“, – sako Paįstrio kultūros centro Daukniūnų padalinio vadovė Arneta Matuzevičiūtė.

Šioje gyvenvietėje gausu tradicijų, kurių metai iš metų organizatoriai neatsisako: Joninių šventės metu vyksta bent vienos varžybos, įteikiami apdovanojimai, vakarą vainikuoja laužas, o prieš prasidedant vakaro šokiams visi kviečiami pasistiprinti vietinių šeimininkių gaminta žirnių koše.

Šiais metais Daukniūnų gyvenvietės aikštės scenoje koncertinė programa buvo kaip niekada gausi. Šventę pradėjo svečiai iš Biržų kultūros centro Vabalninko skyriaus folkloro ansamblis „Saulala“ (vad. Petras Matulis) ir kapela „Kapelytė“ (vad. Petras Matulis). Vakaro šokius įsiūbavo atlikėja Irena Ulvydaitė-Snabaitienė ir daininkas Paulius Drabulis.

Aktyvi diena

Ne tik birželio 23-iosios vakaras aktyvus buvo Adomavos ir Pragarėlės kaimų bendruomenėje. Čia dieną vyko sportinės varžybos, kurių dalyviai buvo apdovanoti prieš vakaro linksmybėms prasidedant.

O linksmybes šios bendruomenės organizuotoje šventėje pratęsė atlikėjai Virginijus Kiršgalvis ir Deimantė Janušauskienė.  Čia vyko ir vainikų pynimas, ir žaidimai, ir Jonų bei Janinų sveikinimas. Joninės Adomavos ir Pragarėlės kaimų bendruomenėje tapo gražia kaimynų švente.

Gyvenimo ratu

Didele, tradicijomis alsuojančia ir ne tik gyvenvietės, bet taip pat Panevėžio miesto gyventojų susidomėjimo sulaukiančia švente pasidžiaugti gali Piniava. Čia, kaip kasmet, ne tik Paįstrio kultūros centro Piniavos padalinio darbuotojai pasirengimo darbuose triūsia, bet ir visa bendruomenė.

„Pirmasis susirinkimas dėl artėjančios šventės įvyko dar prieš du mėnesius, – patikino gyventojų bendruomenės „Piniava“ pirmininkas Zigmantas Babilas. – Jau tada pradėjome derinti atlikėjų sąrašą, generuoti idėjas kaip turėtų atrodyti šventė, kuo skirtis nuo praėjusios.“

Ir šiais metais piniaviečiai išties sugebėjo nustebinti. Šventės lankytojus ir koncertuojančius kolektyvus jie pasitiko apvalioje scenoje, kuri simbolizavo metų, o kartu ir gyvenimo apskritą ciklą.

Mistiškai gėlių žieduose ir dūmuose paskendusioje scenoje muzikos ritmais sukinėjosi Pasvalio kultūros centro Daujėnų liaudiškos muzikos kapela „Smiltelė“ (vad. Modestas Samulėnas), Liūdynės kultūros centro Velžio padalinio tautinių šokių kolektyvas „Kupolėlė“ (vad. Jonas Marcinkevičius), Paįstrio kultūros centro Piniavos padalinio moterų vokalinis ansamblis „Svaja“ (vad. Silvija Tamoliūnienė), dainininkas Paulius Drabulis ir grupė „Kitava“.

Čia pat aikštėje šalia scenos vyko žaidimai, buvo dalijami prizai, buvo galima paragauti tautinį paveldą atstovaujančių gardumynų, kūrenosi Joninių laužas, upėje puikavosi gėlių puošmenos, o teritoriją papuošė pačių gyventojų bendruomenės „Piniava“ narių rankomis darytos trijų metrų aukščio verpstės.

„Tikimės, kad visiems apsilankiusiems šventė patiko“, – šypsojosi Z.Babilas. – Jau pradedame naujus pasiruošimo etapus: rugpjūti Piniavoje minėsime Baltijos kelio 30-metį.“

Paįstrio kultūros centro informacija