Panevėžio rajone vykstantis Juozo Gudavičiaus vardo konkursas – Lietuvoje išskirtinis

Daina „Kur giria žaliuoja“ puikiai pažįstama kiekvienam Lietuvos dainų švenčių dalyviui bei žiūrovui. Muziką šiam kūriniui prieš daugiau nei šimtmetį parašė kompozitorius Juozas Gudavičius, o Panevėžio rajone jau ketverius metus organizuojamas jo vardo konkursas „Kur giria žaliuoja“.

Konkurso pavadinimą padiktavo istorija

„Besklaidydami savo krašto istorijos puslapius mes atsiminėme, kad labai  išklius kompozitorius Juozas Gudavičius gyveno ir kūrė Paįstryje, o dar smagiau, kad jis Paįstrio kultūros centre ir buvo apsistojęs; – ten kur buvo senieji Šaulių namai. Vargonavo ir kūrė jis Paįstrio bažnyčioje, kur choro repeticijų metu ir sutiko savo būsimą žmoną“, – konkurso idėjos gimimą pristato Paįstrio kutltūros centro direktorė Daiva Kiršgalvienė.

Ji atkreičpia dėmesį, kad konkursą globojančiai kompozitoriaus dukrai Algei Reiginai Gudavičiūtei malonus ne tik puoselėjamas jos tėvo atminimas, bet ir kiekvienas apsilankymas kultūros įsraigoje.

„Atėję į tą salę, kurioje kažkada buvo kompozitoriaus, kapelmeisterio kambarys, visada jaučiame, kad čia kurti, muzikuoti, dainuoti sekasi daug geriau. A.R. Gudavičiūtei tai gimtų namų slenkstis, dovanojęs atsiminimus apie tėvą, apie pirmuosius jos gyvenimo metus. J.Gudavičiui po sunkios ligos iškeliavus anapilin, ji su motina persikėlė gyventi į Panevėžį, tad Paįstrio kultūros centro pastatas jai kupinas sentimentų“, – atkreipia dėmesį D.Kiršgalvienė.

Juozas Gudavičius rinko ir harmonizavo lietuvių liaudies dainas, rašė straipsnius, išugdė daug gerų muzikantų, kapelmeisterių, vargonininkų bei muzikos mokytojų. Iš viso jis sukūrė 72 dainas, 51 giesmę, trejas mišias, 46 kūrinius pučiamųjų orkestrui ir 6 fortepijonui. Paskutinius savo gyvenimo metus jis gyveno Panevėžio rajone, Paįstryje vrgonininkavo, vadovavo bažnyčios chorui.

Erdvė mėgėjams varžytis

Lapkritį tradiciškai organizuojamame Lietuvos Juozo Gudavičiaus vardo konkurse „Kur giria žaliuoja“ dalyvauja ir chorai, ir orkestrai.

„Kad būtų festivalis-konkursas ir pūtikų, ir dainininkų , ir chorų – retenybė. Tai tarytum skirtinga muzika, bet žmogaus plaučiai pasitarnauja panašiai: tiek giedant aukštenę natą, tiek valdant pučiamąjį instrumentą. Ne veltui visame pasaulyje dainininkams besimokant reikia pagroti pūčiamaisiais instrumentais, o pūtikams mokantis privaloma dainuoti. „Kur giria žaliuoja“ labai unikalus ir labai sveikintinas festivalis“ – sakė vertinimo komisijos narys Šiaulių universiteto Muzikos katedros docentas Gediminas Ramanauskas.

Vienintelis reikalavimas, kurį turėjo įgyvendinti visi konkurso dalyviai – atlikti po vieną Juozo Gudavičiaus kūrinį. Konkursas įprasmina ne tik iškilaus žmogaus atminimą, bet ir suteikia išskirtinę galimybę mėgėjų chorams, vokaliniams ansambliams bei pučiamųjų instrumentų orkestrams būti vertinamiems Lietuvos mastu.

Visą sekmadienio popietę vykusio koncerto-konkurso „Kur giria žaliuoja“ programą vertino komisija: Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas, meno vadovas ir dirigentas Remigijus Vilys, Lietuvos nacionalinio kultūros centro pučiamųjų orkestrų specialistas Rolandas Lukošius, Panevėžio muzikos mokyklos mokytoja metodininkė Sandra Baronienė, Šiaulių universiteto docentas Gediminas Ramanauskas bei Panevėžio Vytauto Mikalausko menų mokyklos dainavimo mokytoja metodininkė Edita Sargautytė.

Geriausiai atlikto privalomo Juozo Gudavičiaus kūrinio apdovanojimą komisija skyrė Kauno mišriam chorui „Leliumai“ (vad. Dainius Druskis).

Orkestrų kategorijoje komisijos sprendimu vietos išdalytos taip: III vieta – Paįstrio kultūros centro orkestras „Dūdorėliai“ (vad. Andrius Gudas); II vieta – Vilniaus rajono JD Brass Band  „Pavilnys“ (vad. Jurgis Dapšauskas); I vieta – Pasvalio rajono Pajiešmenių skyriaus jaunųjų pūtikų orkestras „Tibi-Dibi-Dach“ (vad. Audrius Baronas).

Dėl chorų vertinantiems teko diskutuoti daugiau: III vieta skirta Vilniaus mokytojų chorui (vad. Rimvydas Mitkus); II vieta – Šiaulių jaunimo kamerinis choras „Atžalynas“ (vad. Mindaugas Žalalis); I vieta – Šiaulių rajono savivaldybės Kuršėnų kultūros centro mišrus choras „Melomanai“ (vad. Jovita Bražukienė).

Konkurse taip pat dalyvavo Panevėžio bendruomenių rūmų mišrus choras „Čiūto“ (vad. Dalia Gaspariūnienė) bei Radviliškio rajono Baisogalos kultūros centro mišrus choras „Naktikovas“ (vad. Neringa Bernadickienė).

Vienintelis Lietuvoje

„Kai mes tą projektą pradėjome ir sugalvojome, pirmiausia ieškojome išskirtinumo. Kadangi mūsų rajone yra tokia didelė orkestrų grupė gyvuojančių, pirmiausiai sumanėme puoselėti juos. Kiek vėliau kilo idėja dėl chorų. Norėdami būti išskirtiniai, prisiminę, kad J.Gudavičius rašė ir tam ir tam žanrui, sujungėme chorus ir orkestrus, pradėjome organizuoti šį konkursą. Glvojame, kad dabar esame tokie vieninteliai Lietuvoje“, – sako Panevėžio regiono kultūros tarybos pirmininkas Remigijus Vilys.

Kasmet dalyvauti konkurse paraiškas užpildo beveik dvi dešimtys kolektyvų, todėl organizatoriams tenka atsakomybė atrinkti dalyvius. Konkurso idėja patikėjo ir Panevėžio rajono savivaldybė, prisidėjusi prie Lietuvos Juozo Gudavičiaus vardo konkurso „Kur giria žaliuoja“ įgyvendinimo.

„Chorvedžiai ir orkestrų vadovai sako, kad būtent tokių konkursų, kurie skatintų Lietuvos kompozitorių vardų ir kūrinių platinimą bei sklaidą nėra daug. Ypač tokių stokojama meno mėgėjų tarpe“, – priduria D.Kiršgalvienė.

Paįstrio kultūros centro Daukniūnų padalinio vadovė Arneta Matuzevičiūtė