Nudundėjo mėgėjų teatrų festivalis  „Tiltai 2019“

Su kokia emocija palydėti savaitgalį Panevėžio rajono gyventojai pasirinkti galėjo patys. Iš gausaus spektaklių skaičiaus gegužės 31 – birželio 2 dienomis vykusiame mėgėjų teatrų festivalyje „Tiltai“ žiūrovai galėjo pasirinkti jiems labiausiai įdomų, labiausiai intriguojantį.

Šiais metais Paįstrio kultūros centro organizuojamas tradicinis festivalis ne tik išsisklaidė po skirtingas rajono gyvenvietes, bet ir minėjo aštuonioliktąją sukaktį. Pilnametystės sulaukęs renginys stebino mėgėjų tetatrų pristatytų spektaklių kokybe.

„Šiais metais turėjome iš ko rinktis. Pakviesti galėjome ribotą skaičių spektaklių, o užpildžiusių paraiškas dalyvauti „Tiltų“ festivalyje buvo dešimtys. Buvo ir tokių, kurie skambino, vardino  argumentus ir primygtinai prašėsi atvykt“, – pasakojo Paįstrio kultūros centro direktorė, festivalio iniciatorė Daiva Kiršgalvienė.

Vaikams ir suaugusiesiems

Penktadienio rytą įvykęs festivalio atidarymas pirmiausia laukė jaunųjų žiūrovų. Čia, Paįstrio kultūros centro kieme, vaikų ir jaunuolių pučiamųjų instrumentų orkestras „Dūdorėliai“ (vad. Andrius Gudas) pasveikino besirenkančiuoius muzikiniais kūriniais ir šypsenomis. O štai scenoje, prietemoje žiūrovų jau laukė Žagarės šešėlinio lėlių teatro „Žagarės vyšniukas“ inscenizacija „Legenda apie Murį“ (rež. Orinta Orlickienė). Vėliau vaidinti išėjo ir scenos šeiminikai, Paįstrio kultūros centro vaikų ir jaunuolių teatras „Skruzdėlė“ su pavasarį palydėjusiu spektakliu „Mergaitė su degtukais“ (rež. Daiva Kiršgalvienė).

Kas dviračiu, kas autobusu, kas automobiliu, bet gausus žiūrovų būrys susirinko Paliukų kaime esančiame Juozo Zikaro muziejuje. Greta nedidelio pastato esančiame kieme Ramygalos kultūros centro mėgėjų teatras „Ąžuolynė“ papasakojo istoriją apie Vydūną. Jų „Amžinas keleivis“ (rež. Audronė Palionienė) labai pritiko prie senove dvelkiančios aplinkos, kurioje savo vaikystės dienas leido skulptorius Juozas Zikaras.

Dienai įsibėgėjus festivalis persikėlė į Bernatonius, kur kiek vyresnių žiūrovų laukė nemenka pasirinkimų virtinė – drama, komedija ir muzikinis spektaklis. Erdvioje Paįstrio kultūros centro Bernatonių padalinio scenoje įsiteko Kupiškio kultūros centras su spektakliu pagal Unės Babickaitės dienoraščius „Mano šalis yra brangi mano širdžiai“ (rež. Nijolė Ratkienė), Pasvalio Gintaro Kutausko teatras su komedija „Dobilėlis penkialapis“ (rež. Ramunė Uždavinienė) ir Pakruojo rajono Linkuvos kultūros centro teatro studija su muzikiniu spektakliu „Vytauto Kernagio dainos“ (rež. Simonas Kilius). Žinoma, rodėsi mėgėjų teatrai vienas po kito, nesispietė scenoje vienu metu, tačiau kiekvienas jų spinduliavo atsidavimu vaidybai, noru kuo išraiškingiau perteikti spektaklyje reikšmingas emocijas.

Pasirinkimų svaigulys

Šeštadienį ir sekmadienį žiūrovai galėjo ne tik rinktis kokį spektaklį pažiūrėti, bet ir kokį kaimą Panevėžio rajone aplankyti. XVIII-asis mėgėjų teatrų festivalis „Tiltai“ svečiavosi Puodžiūnuose, Piniavoje, Pragarėlėje, Daukniūnuose, Pakaušiuose. Šetadienį į Panevėžio rajoną pasisvečiuoti ir vaidinti atvyko Anykščių kultūros centro teatras su spektakliu „Emigrantai“ (rež. Jonas Buziliauskas), Rokiškio rajono Bajorų kultūros centro mėgėjų teatras „Šnekutis“ su „Keturiomis Jono moterimis“ (rež. Nijolė Čirūnienė), Liučiūnų lėlių teatras „Žibinčius“ su spektakliu „Piktoji gudrybė“ (rež. Elena Tarolienė). Žiūrovų aktyvumo rekordai buvo sumušti šeštadienį Puodžiūnuose, kur bene šimtas žmonių susirinko pasižiūrėti Šiluvos mėgėjų teatro „Cinkelis“ komedijos „Čerauninkės eksperiments“ (rež. Birutė Greicienė).

Stiprų spektaklį į Paįstrį sekmadienį atvežė Jonavos kultūros centro teatras. Jų trileris „Laisvė“ (rež. Gediminas Gutauskas) palietė temas, apie kurias dažnas žmogus kasdienybėje nė nesusimąstytų.

„Labai sunku bus mums vaidinti po tokio stipraus jūsų spektaklio. Labai daug emocijų užplūdo“, – atsiimdama Paįstrio bendruomenės įsteigtą prizą sakė Krekenavos kultūros centro direktorė ir mėgėjų teatro „Avilys“ vadovė Miranda Vaitkevičienė.

Nors jų spektaklis vyko visai kitoje vietoje – Pakaušių kaimo P.Dilio malūno-kalvės klojimo teatre – ir dar po koncertinės programos, mintys apie „Laisvės“ spektaklyje gvildentas savižudybės bei šio pasirinkimo pasekmių temas ilgai nepaleido.

Ne visada viskas kaip planuota

Sekmadienį turėjusio pasirodyti Šakių rajono Kudirkos Naumiesčio kultūros centro mėgėjų teatro „Savi“ taip ir nesulaukta. Sustreikavus pagrindinio aktoriaus sveikatai visas teatras nusprendė neatvykti.

„Sveikata svarbus dalykas, geriau nejuokauti. Štai būna planuoji, o kažkas ima, pasikeičia ir tenka improvizuoti“, – kalbėjo D.Kiršgalvienė.

Vietoje spektaklio žiūrovai klojimo teatre turėjo galimybę stebėti nuotaikingą koncertą, kuriame šoko Paįstrio kultūros centro merginų šokių kolektyvas „Verbelė“ (vad. Nijolė Vidžiūtė), dainavo Paįstrio folkloro kolektyvas „Kultuvė“ (vad. Ona Rimkuvienė), o gražiausias melodijas griežė Raguvos kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Kukalis“ (vad. Henrikas Balčiūnas). Šiam linksmam kolektyvui atliekant savą muziką net iš žiūrovų tarpo atsirado drąsesnių, nusprendusių pašokti.

„Norime šią dieną ne tik aktorius gėlėmis apdovanoti, bet ir visus vyrus pasveikinti. Su Tėvo diena, mieleiji“, – po koncertinės programos netikėtai pareiškė folkloro kolektyvo „Kultuvė“ vadovė Ona Rimkuvienė ir su kitomis moterimis pažiro salėje teikdamos gėlių žiedus. Vyrų veidus nutvieskė šypsenos.

Po Krekenavos mėgėjų teatro „Avilys“ dramos „Baltakojė“ žiūrovai vėl sunkiai tramdė ašaras. Jaunos luošos merginos drama retą kurį palieka abejingą, o jumoro prieskoniu pagardinta krekenaviškių vaidyba skatina dar labiau gardžiuotis stebint veiksmo eigą.

Mėgėjų teatras Panevėžio rajone svečiavosi visą savaitgalį – stebino žmonių atsidavimu vaidybai, spalvingomis emocijomis ir idėjomis scenoje. Tikimasi, kad pilnametis festivalis į Panevėžio rajoną grįš ir kitąmet – sklis plačiau, sulauks daugiau besidominčiųjų ir dalyvaujančiųjų. Reikia tikėtis, kad su tokiu polėkiu ir gražų 20-ą jubiliejų neilgai trukus atšvęs, o teatrų draugystės „Tiltai“ bus tik platesni, tvirtesni ir ilgesni.

Arneta Matuzevičiūtė