Drožinėjimas populiarus ir šiandien

Panevėžio rajone, Paliukų kaime, jau kelis dešimtmečius stovi atkurta skulptoriaus Juozo Zikaro memorialinė sodyba. Ši vieta mena garsaus lietuvių menininko vaikystę. Dabar J. Zikaro memorialinis muziejus priklauso Panevėžio rajono Paįstrio kultūros centrui ir nuolatos laukia lankytojų, vykdo įvairias edukacines veiklas. Tai koncertai, literatūriniai skaitymai, meno mėgėjų teatrų pasirodymai. Populiariausia edukacinė programa „Nuo piemenėlio iki drožėjėlio“. Jos metu pristatomas J. Zikaro gyvenimas, darbai bei kūrėjo sėkmės paslaptys.

J. Zikaras – vienas pirmųjų profesionalių skulptorių Lietuvoje, o dauguma jo darbų tapo nepriklausomos Lietuvos simboliais: „Laisvės“ statula, Knygnešio skulptūra ir daugelis kitų.

Kita programos dalis skiriama praktiniam darbui, kada dalyviai supažindinami su drožybos pradžiamoksliu, įrankiais, kurie reikalingi pasigaminti nedideliam kočėlui arba teptuko kotui. Į tokią programą 2019 m. birželio 4 d. J. Zikaro sodybos kiemelin atvyko Paįstrio Juozo Zikaro gimnazijos penktokai, vadovaujami technologijų mokytojo Ramūno Locnio. Čia jų jau laukė svečiai iš Pakruojo r. Rozalimo pagrindinės mokyklos. Su mokytoju Egidijumi Impoliu atvyko devintokai, kurie jau turi daugiau žinių ir patirties ir galėjo daug ko pamokyti savo jaunesnius draugus. Rozalimiečiai surengė savo darbelių parodą, rodė penktokams, kaip pasidaryti tapymui teptuką iš medžio ir arklio uodegos plaukų. Kolegos mokytojai taip pat pasidalijo savo srities gerąja patirtimi, pasikeitė rankų darbo atminimo dovanėlėmis.

Senovėje piemenėliai drožė ne tik lazdas ar dūdeles. Labai reikalingi buvo ir mediniai varpeliai, kabinami gyvuliams ant kaklo, kad per toli nenuklystų ir pagal garsą lengviau būtų juos surasti. Tokie varpeliai vėliau tapo skirtingai skambančiomis dėžutėmis, o jas sujungus grupėmis atsirado lietuvių liaudies instrumentas – skrabalai. J. Zikaro sodybos kiemelyje susirinkę mokiniai turėjo galimybę išgirsti, kaip skamba žinomos melodijos, atliekamos skrabalais. Jas savo paties pasigamintais skrabalais atliko Rozalimo pagrindinės mokyklos technologijų mokytojas, tautodailininkas Egidijus Impolis.

Papozavę bendrai fotonuotraukai visi išskubėjo į savo mokyklas, o atsisveikinant ištartas „iki pasimatymo“ atspindėjo norą dar ne kartą apsilankyti gimtojoje skulptoriaus J. Zikaro sodyboje.

Nuotraukų galeriją galite rasti čia. 

Parengė Panevėžio rajono Paįstrio kultūros centro muziejininkas Virginijus Kiršgalvis